NETKANÉ UTĚRKY, PRODUKT BUDOUCNOSTI

Netkané utěrky se vyrábí z textilie, která vznikla díky jedinečnému technologickému postupu a používá se pro ni obecné označení netkaná textilie. Použitím různého způsobu primárních materiálů a výrobního postupu lze modifikovat jejich specifické vlastnosti, mezi něž patří například vysoká absorbce, odolnost, pružnost, měkkost, schopnost filtrace, sterilita či bakteriální bariéra.

S pojmem netkaná textilie se velmi často setkáváme ve vztahu ke stavebním pracem, či zahradnictví, ale to je naprosto zanedbatelný a z hlediska použití nejobyčejnější příklad. Netkané textilie jsou definovány normami ISO 9092 a CEN EN 29092, které tvoří jedinou mezinárodně uznávanou definici tohoto fenoménu, jehož použití je zastoupeno v těch nejsofistikovanějších částech lidských činností.

 

Co je netkaná utěrka

Netkaná utěrka je hygienický prostředek vyrobený z unikátního materiálu, který se pyšní výjimečnými chemickými i fyzikálními vlastnostmi. Použití netkaných utěrek je extrémně široké, od lékařství, farmacie, až po strojírenství, potravinářskou výrobu či jaderný průmysl. Výroba netkaných utěrek, ale i jejich likvidace je velice šetrná k životnímu prostředí. Maximální univerzálnost netkaných utěrek z nich činí produkt dvaadvacátého století.

 

vyobrazené varianty netkaných utěrek
Pozadí pro text - vyobrazený detail utěrky

Z čeho se skládá

Jedinečné vlastnosti netkaných utěrek jim propůjčují dva základní materiály, ze kterých jsou vyrobeny: celulóza (čistá buničina nebo viskóza) a polyesterové vlákno. Díky celulóze získávají netkané utěrky například nasákavost a rozpínavost, díky polyesterovým vláknům pevnost, lehkost a antistatičnost. Díky poměru použitých materiálů se netkané utěrky jednou podobají více papíru a jednou látce, proto se při jejich testování používají prostředky pro papír nebo pro látky.

Jak se vyrábí

Pro výrobu základního matriálu se používá tzv. hydroentanglement, při němž se na polyesterovou osnovu nanáší celulóza. Jemné vodní trysky pod vysokým tlakem bombardují celulózu, která proniká skrze polyesterovou mřížku. Když celulóza projde mřížkou, tak se díky tlaku vody odrazí od podkladové desky a zamotá se nebo zahákne zespodu do osnovy. Vzniká tak technická nebo chcete-li netkaná textilie. Tlak vody má přímý vliv na kvalitu a pevnost vzniklého pásu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vlastnosti netkaných utěrek

Díky použití specifické výrobní technologie, jejíž standardizovaný postup a kvalita jsou ověřeny certifikátem ISO 9001, mají netkané utěrky z principu jedinečné vlastnosti.

Chemická odolnost

při výrobě nebylo použito chemických pojiv, ale čistě fyzikálního principu za použití vody

slice5.png
slice6.png

Mechanická pevnost

použitá technologie výroby zamotává vlákna natolik, že jsou utěrky pevné i za mokra

 

Neprášivost

vlákna jsou promývána a vyplavována při samotné výrobě, nezůstávají v materálu téměř žádné volné části použitých materiálů

slice7.png
slice8.png

Vysoká nasákavost

kvalitní buničina v kontrastu s jemnými a tenkými vlákny polyesteru zajišťuje trojrozměrnou strukturu, která má schopnost abnormálně zvětšovat svůj objem

 

 

Technické parametry netkaných utěrek

Výběr netkaných utěrek se řídí způsobem a prostředím použití. Ke správnému rozpoznání či přiřazení vhodné utěrky pro požadovanou činnost se používají technické parametry, které definují základní vlastnosti utěrek a které jsou testovány pomocí mezinárodních měřících standardů a norem. O uvedené standardy v oblasti netkaných textilií se od roku 1971 stará mezinárodní organizace EDANA. S těmito údaji se uživatelé setkají v tzv. technických listech materiálů, které jsou uvedeny na stránkách Netkané utěrky v praxi.

 

  • Složení – jednotka % určuje poměr primárních materiálů, tedy celulózy a polyesteru
  • Váha – jednotka g/m2 určuje hmotnost oproti jednotce plochy, měří se dle metody WSP 130.1
  • Tloušťka – jednotka mm určuje tloušťku plošného materiálu dle metody WSP 120.6, která se měří většinou digitálními mikrometry
  • Absorbce objemová – jednotka % určuje schopnost netkané utěrky pohlcovat tekutinu vzhledem k vlastnímu objemu. Tato hodnota se odvolává k evropské normě EN 1644-1, která se zabývá absorpcí kapalin ve zdravotnickém použití.
  • Absorbce povrchová – jednotka ml/m2  je definována metodou WSP 10.1, která zahrnuje chování netkaného materiálu ve vztahu ke kapalinám, a to ze tří různých pohledů: a) schopnosti absorbovat kapalinu, b) kapacity absorbované kapaliny a c) rychlosti vstřebání kapaliny. Testy se provádí při relativní vlhkosti 50 %, teploty 23 °C a testovacího koše o hmotnosti 6,75 ± 0,25 g. Měření probíhá ve třech intervalových testech.
  • Pevnost v tahu – jednotka N/SI uvádí sílu, kterou je třeba působit na materiál určité délky, než dojde k jeho deformaci (roztržení), jako metoda se často používá WSP 110.4
  • Prodloužení – jednotka N/SI uvádí sílu, kterou je třeba působit na materiál určité délky, než dojde k jeho deformaci (prodloužení), jako metoda se často používá WSP 110.4
  • Pro testy se měří chování netkané utěrky za sucha či za mokra
  • Objemová obsorbce bývá testována na vodu a na olejovou látku
  • Pro měření povrchové absorbce se používá laboratorní tekutina Heptane

Podpora ekologie

Výroba netkané utěrky probíhá za použití mechanického principu, který vylučuje využití chemických pojiv. Tato přírodní báze výroby je ekologicky nezávadná a šetrná k životnímu prostředí, což mimojiné potvrzuje i certifikát ISO 14001.

Likvidace netkaných utěrek se řídí primárně takovým postupem, který je určen pro likvidaci látek, kterými je utěrka kontaminována. Sama o sobě má utěrka vůči kontaminovaným látkám minimální objem a z 99 % je vhodné ji likvidovat ekologickým spálením.

 

Ochrana životního prostředí